roberts dzonsons

Roberts Džonsons

Roberts Lerojs Džonsons ir leģendām apvītākais blūza dziedātājs un dziesmu autors. Lai gan pats mūziķis nodzīvoja vien 27 gadus, tomēr viņš tiek uzskatīts par vienu no labākajiem šī mūzikas žanra māksliniekiem. Viņa balss sniegums, ģitāras tehniskā spēle un unikālais komponista talants, lai gan nepadarīja viņu par slavenāko blūza izpildītāju viņa dzīves laikā, tomēr ļāva nokļūt pasaules labāko blūza lielmeistarus aprindās pēc viņa nāves. Roberta Džonsona dziesmas ir kļuvušas par blūza pamatu, bet kura nav iedomājama turpmākā attīstība un izaugsme.

Roberts Džonsons piedzima 1911.gadā un savas dzīves laikā ir daudz cietis tieši no netaisnības un apspiestības, kas vērsta pret afroamerikāņiem. Taču iespējas tieši tas ļāva viņam radīt vienas no visu laiku labākajām blūza dziesmām. Par pašu Robertu Džonsonu atrodams mazs biogrāfisku faktu, taču blūza aprindās klīst leģenda, ka Roberts Džonsons ir pārdevis savu dvēseli pašam velnam. Tiek uzskatīts, ka neatkārtojamo blūza izpildes talantu viņš ir ieguvis tieši šādā veidā. Reiz pēc kādas uzstāšanās Sons Hauss ir viņam teicis, ka, lai gan Roberts ir diezgan labs mutes harmoniku spēlētājs, tomēr viņa ģitārspēles tehniskais izpildījums ir šausmīgs. Tiesa, tā gan ir bijis līdz brīdim, kad Roberts Džonsons uz dažām nedēļām pazuda Misisipi štata Klārklsdeilā. Pēc tam viņš atgriezās, spēlējot ģitāru kā visizcilākais ģitāras meistars, radot tādas skaņas, kas lika visiem izbrīnā vien noskatīties. Leģenda vēsta, ka laikā, kad blūza mūziķis bija uz laiku pazudis, viņš krustcelēs starp 49 un 61 lielceļu ir pārdevis savu dvēseli pašam nelabajam. Atgriežoties viņa ģitāras tehnika bija iespaidīga, kas ļāva viņam kļūt par vienu no izcilākajiem un spēcīgākajiem blūza izpildītājiem. Turklāt apstāklis, ka mūziķis tik agri nomira, vēl tikai pastiprina aizdomas, ka viņš patiešām pārdevis savu dvēseli velnam.

Neskatoties uz to, vai sava īsā mūža laikā Robertam Džonsonam bija dvēsele vai nebija, viņa sakomponētās un ierakstītās dziesmas joprojām tiek atzītas par labākajiem blūza mūzikas paraugiem. Sava mūža laikā Roberts Džonsons daudz braukāja apkārt un uzstājās, spēlējot savas dziesmas visiem, kas vien to vēlējās. 29 dziesmas, kuras viņš sakomponēja un izpildīja, tika ierakstītas laikā no 1936.- 1937.gadam. Ieraksti tika veikti Dalasā un Sanantonio pilsētās. Lai gan sava neilgā mūža laikā, pretēji domātajam,viņš neieguva tādu popularitāti pēc kādas sniedzās, tomēr slavu viņš ieguva 60.gados. Tajā laikā viņa dziesmas izpildīja tādas blūza leģendas kā Mudijs Vaters, Elmors Džeimss, vēlāk pat “The Rolling Stones”. Tāpat arī pēc pirmā pēcnāves slavas viļņa sekoja arī otrais, kad visas viņa dziesmas tika izdotas divos CD, kuri tika pārdoti vairāk kā miljons kopijās. Populārākās Roberta Džonsona dziesmas ir “Sweet Home Chicago”, “I Believe I`ll Dust My Broom”, “Cross Road Blues” un citas.

Roberta Džonsona dzīve aprāvās negaidīti – 1938.gadā viņš tika noindēts. Pastāv uzskats, ka, tā kā viņam ļoti patika izklaidēties ar dažādām sievietēm, tad kāds greizsirdīgs vīrietis ir viņu nogalinājis.