Odetta

Odetta

Odetta jeb īstaja vārda Odetta Holmsa ir viena no spēcīgāko balsu īpašniecēm, kura devusi arī nozīmīgu ieguldījumu blūzā. Odetta ir amerikāņu dziedātāja, komponiste, kā arī civiltiesību aktīviste. Pateicoties ieguldītajam darbam cīņā pret rasismu, Odetta tiek saukta arī par “Civiltiesību kustības balsi”, kuras iedvesmota izaugusi vesela civiltiesību aizstāvju paaudze.

Odetta ir dzimusi 1930.gada 31.decembrī Alabamas štatā. Sākumā Odetta neprata spēlēt nevienu instrumentu, viņa pašmācības ceļā mēģināja apgūt klavierspēli, taču diemžēl nesekmīgi – drīz vien ģimene viņai aizliedza to darīt, jo Odettas spēlēšana sagādāja lielas galvassāpes un bija neizturama. Pirmo reizi Odetta blūzu izdzirdēja Lielās Depresijas laikā – būdama vēl maza meitene, viņa kopā ar māti dzirdēja ciešanu un sāpju pilnas dziesmas. Viņa uzreiz iemīlēja šo mūziku un uzskatīja, ka blūza dziesmas ir kā nepadošanās apliecinājums laikā, kad ir tik daudz netaisnības un grūtību.

Kamēr Odetta vēl bija tikai 7 gadus veca, viņas tēvs nomira; līdz ar to ģimene pārvācās uz Losandželosu. Lai gan Odettai ļoti patika dziedāt, viņa neuzskatīja, ka viņas balss ir tik unikāla un viņa pati tik talantīga, lai kļūtu par dziedātāju. Pirmā viņas talantu saskatīja gramatikas skolotāja, kas izdzirdēja meiteni dziedam. Skolotāja vērsās pie Odettas mātes, mudinot meiteni sūtīt pie vokālajiem pedagogiem, lai izkoptu savas dziedāšanas prasmes. Vairākus gadus pēc vokālo nodarbību apmeklējuma, Odetta sāka dziedāt madrigālus, vēlāk iestājās korī. Odetta profesionāli studēja mūziku, taču uzskatīja, ka skola dod tikai teorētiskās zināšanas; īsto pieredzi viņa ieguva dažādos bāros un klubos.
Drīz vien 1956.gadā viņa izdeva arī pirmo albumu “Odetta Sings Ballads And Blues”, kas kļuva par klasiku amerikāņu folkmūzikā. Pēc tam Odetta izdeva vairāk kā duci albumu, kuros tika izpildītas ne tikai blūza dziesmas, bet arī gospeļmūzika, spiričueli un citu žanru dziesmas. Par viņas labākajiem albumiem tiek uzskatīti “Odetta and The Blues”, “Odetta Sings Dylan” un “One Grain of Sand”. Tā kā Odetta ir pazīstama kā “Civiltiesību kustības balss”, tad saprotams, ka ar dziesmu palīdzību gan tekstos, gan ar vienreizējo un neatkārtojamo izpildījumu viņa vērsās pret rasisma izpausmēm, kas vērstas tieši pret melnādainajiem. Viņa piedalījās dažādos politiskos pasākumos un demonstrācijās; par vienu no svarīgākajām uzstāšanās reizēm tiek uzskatīta dziesmas izpilde uz Linkolna memoriāla trepēm pēc Dr. Martina Lutera Kinga ievada.

Savas dzīves laikā Odetta ieguvusi vairākas nozīmīgas balvas, piemēram, 1999.gadā ASV prezidents Bils Klintons viņai pasniedza nacionālo medaļu par nopelniem mākslā, tāpat 2005.gadā viņa saņēma Dzīvās leģendas balvu. Viņas pēdējais albums tika ierakstīts dzīvajā izpildījumā, kad Odettai bija jau 74 gadi; albuma nosaukums ir “Gonna Let It Shine”. Diemžēl slavenā dziedātāja nomira 77 gadu vecumā. Viņa gan cerēja, ka paspēs dziedāt arī jaunā prezidenta Baraka Obamas inaugurācijā, taču nepaspēja un nomira vienu nedēļu pirms šī pasākuma.

Odetta ir devusi milzīgu ieguldījumu muzikālā ziņā. Viņas sarakstītās blūza dziesmas tiek izpildītas joprojām. Viņa iedvesmojusi un ietekmējusi arī tādus pasaulslavenus māksliniekus kā Bobs Dilans, Džoans Baezs un citus.