mudijs vaters

Mudijs Vaters

Mudijs Vaters ir viens no slavenākajiem blūza izpildītājiem, komponistiem un ģitāristiem, kurš devis milzīgu ieguldījumu šajā mūzikas žanrā. Turklāt ietekme ir joprojām jūtama ne tikai blūza izpildītāju muzikālajos sniegumos, bet arī rokenrolā. Pateicoties Mudija Vatersa dzīves laika sasniegumiem, viņa vārds ierakstīts ne tikai Blūza Slavas zālē, bet arī Rokenrola Slavas zālē; turklāt viņš saņēmis arī Grammy balvu par mūža ieguldījumu.

Mudijs Vaters (īstajā vārdā Makinlijs Morganfīlds) ir dzimis 1915.gadā, Misisipi štatā. Savu skatuves vārdu “Mudijs Vaters” viņš ieguva, kad vēl bija pavisam mazs un spēlējās upes pieduļķotajās peļķēs. Mudija Vatersa tēvs, kurš pats bija fermeris un arī blūza izpildītājs, ģimeni pameta pavisam drīz pēc dēla dzimšanas, tāpat arī 3 gadu vecumā nomira mūziķa māte Berta Džounsa. Līdz ar to audzināšanu uzņēmās Mudija Vatersa vecmāmiņa no mātes puses – Delija Džounsa.

Pirmo mūzikas instrumentu slavenais mūziķis apguva jau 5 gadu vecumā, kad sāka spēlēt mutes harmonikas, turklāt tas viņam padevās ļoti viegli un arī labi. Savu pirmo ģitāru Mudijs Vaters saņēma vien tikai 17 gadu vecumā. Lai gan jaunietis daudz laika strādāja kokvilnas plantācijās, tomēr ikvienā brīvā brīdī viņš trenējās līdz izkopa izcilas ģitārspēles prasmes. 1941.gadā viņš pievienojās ceļojošai grupai, ar kuru kopā arī uzstājās. Drīz vien viņš sāka kļūt atpazīstams mūzikas cienītāju aprindās. Savus pirmos ierakstus Mudijs Vaters ierakstīja kopā ar Alanu Lomaksu un Džonu Vorku, kuri saskatīja mūziķa unikalitāti un talantu. Drīz vien tika ierakstītas viņa dziesmas “Can`t Be Satisfied” un “Feel Like Going Home”.

Pēc pirmajiem ierakstiem Mudijs Vaters pārcēlās uz Čikāgu, kur tēvocis viņam uzdāvināja elektrisko ģitāru. Pateicoties šai dāvanai, radās pavisam jaunas blūza skaņas, jo Mudijs Vaters jau iecienītajām Misisipi blūza skaņām pievienoja elektriskās ģitāras sniegtās priekšrocības, kas skanējumu transformēja citā muzikālā līmenī. Šajā laikā arī tapa ieraksti Mudija Vatersa pazīstamākajām dziesmām tai skaitā “Rollin` Stone”. Drīz vien šī dziesma kļuva tik populāra, ka tās nosaukumu pat deva lielam mūzikas izdevumam. 50.gados Mudijs Vaters uzstājās kopā ar citiem mūziķiem, devās turnejās, līdz 1958.gadā uzstājās Anglijā, kur arī ieguva pasaulslavena mūzikas izpildītāja statusu.

Kopš tā laika Mudijs Vaters uzstājās dažādos pasākumos, sarakstīja daudz populāru blūza dziesmu, kas joprojām tiek izpildītas. No 1972. – 1980.gadam viņš ieguva 6 Grammy balvas par albumiem “They Call Me Muddy Waters”, “The London Muddy Waters Session” un citiem. Četras no viņa dziesmām – “Rollin` Stone”, “Hoochie Coochie Man”, “Got My Mojo Working” un “Mannish Boy” tika iekļautas Rokenrola Slavas zālē. Tāpat viņš saņēma ari vairākas blūza mūzikas balvas, piemēram, par gada tradicionālā blūza albumu. Dzīves laikā viņš sniedza nenovērtējamu ieguldījumu līdz pat 1983.gadam, kad slaveno blūza mūziķi piemeklēja sirdstrieka, kuras dēļ Mudijs Vaters arī nomira. Mudijs Vaters ir neaizmirstams blūza izpildītājs, kurš ietekmējis tādus populārus mūziķus kā Ēriks Kleptons, Džefs Beks, Džonijs Vinters un citus.