Lūiss Ārmstrongs

luiss armstrongs

Lūiss Ārmstrongs jeb Louis Armstrong bija afroamerikāņu džeza muzikants, dziedātājs un trompetists, nereti dēvēts arī par “džeza tēvu”.

L. Ārmstrongs dzimis 1901. gada 4. augustā, Ņuorleānā, bet miris 1971. gada 6. jūlijā, Ņujorkā. Kā izrādās, L. Ārmstrongs precīzi nemaz nav zinājis savu dzimšanas dienas datumu, tāpēc izvēlējies 4. jūliju, kas ir arī ASV neatkarības diena. Vēlāk gan viņa dzimšanas dienas datumu precizēja viņa biogrāfi, nosakot, ka tas ir jau pieminētais 4. augusts.

L. Ārmstronga bērnība nebūt nebija viegla – tēvu viņš tā arī nekad neiepazina, bet māte viņam neveltīja īpaši daudz uzmanības. Mazo Luī, kā viņu mēdza saukt kreolu manierē, uzaudzināja vecmamma, kura bija pārcietusi verdzības laikus. Mazais Luī jau no mazotnes strādāja, izvadāja ogles, kā arī dziedāja par grašiem uz ielu stūriem.
Pirmo muzikālo izglītību L. Ārmstrongs ieguva kolonijā, kurā viņš nokļuva par šaušanu uz ielas Jaunā gada naktī. Atbrīvots no kolonijas, bijušais cietuma pūtēju orķestra līderis veikli atrada darbu – kad L. Ārmstrongam bija 18 gadu, Kids Ori, kurš tolaik bija autoritatīvs trombonists, viņu uzņēma pie sevis ansamblī, bet pats L. Ārmstrongs par savu īsteno skolotāju uzskatīja Džo Kingu Oliveru. 1922. gadā L. Ārmstrongs aizceļoja uz Čikāgu, lai spēlētu Džo Olivera orķestrī.

Tieši muzicējot Olivera “Kreolu džezbenda” sastāvā, L. Ārmstrongs veica savus pirmos mūzikas ierakstus, bet jau 1924. gadā uzsāka patstāvīgu karjeru. 1925. gadā L. Ārmstrongs noorganizēja savu “The Hot Fives”, kas bija pirmais džeza improvizācijas ansamblis. Šajā laikā L. Ārmstrongs sāka arī dziedāt, tomēr sākotnēji tas bija skečs jeb vokāls trompetes atdarinājums – vārdisks vokāls parādījās nedaudz vēlāk.

Nozīmīgākie L. Ārmstronga mūzikas ieraksti tika veikti 1927. un 1928. gadā. Šie ieraksti bija pazīstami kā Louis Armstrong and His Hot Fives ieraksti un tika uzskatīti par džeza klasikas grāmatas pirmajām zelta lapaspusēm. Šie ieraksti kļuva arī par “svinga ēras” ietekmīgākajiem paraugiem.

30. gados L. Ārmstrongs aktīvi koncertēja un uzstājās kopā ar slaveniem bigbendiem, tomēr lūpas traumas dēļ, kuras dēļ viņš ieguva iesauku Satchmo, aizvien biežāk viņš sāka uzstāties nevis kā trompetists, bet gan kā vokālists.

Līdz 1940. gadam L. Ārmstrongs muzicēja kā improvizētājs. Viņam starp visiem tā laika džeza muzikantiem bija vislielākais skaits atdarinātāju un sekotāju.
40. gados L. Ārmstrongs noorganizēja ansambli “All Stars”, kas bija spīdoša džeza komanda.

50. gados L. Ārmstrongs kopā ar Ellu Ficdžeraldu ierakstīja Geršvina operu “Porgijs un Besa”, kas kļuva par klasiku. Atrodoties panākumu virsotnē, L. Ārmstrongs ierakstīja dziesmu “Hello, Dolly!”, kas iegāja vairāku izcilu izpildītāju repertuārā, tomēr L. Ārmstrongs ir populārākais no tiem. Par L. Ārmstronga pēdējo hītu kļuva dziesma “What a Wonderful World”.