Lead Belly

Hudijs Ledbeters

Hudijs Viljams Ledbeters ir viena no blūza mūzikas leģendām. Viņš bija folkblūza dziedātājs, dziesmu autors, kā arī ļoti labs ģitārists. Viņa labākās dziesmas tika sarakstītas tieši tajā laikā, kad viņš vairākkārt sēdēja cietumā.

Hudijs Ledbeters, kurš plašākai sabiedrībai pazīstams kā Lead Belly, ir dzimis 19.gadsimta 80.gadu beigās Luisiānas štatā, Mūringsportā. Līdz 13 gadu vecumam viņš mācījās skolā, kur arī spēlēja savā pirmajā grupā. Vēlāk gan viņš skolu pameta un strādāja kopā ar tēvu zemkopībā. Pusaudža gados viņš cītīgāk pievērsās ģitārspēles apguvei, turpinot arī spēlēt vietējās dejās. 16 gadu vecumā viņā pārcēlās uz Šrīvportu, kur divus gadus turpināja uzstāties kā mūziķis. Drīz vien viņš apprecējās un pēc kāda laika iepazinās ar aklo Lemonu Džefersonu. Kopā ar šo blūza izpildītāju viņi sāka muzicēt. Šajā laika posmā viņš pievērsās un izcili apguva 12 stīgu ģitāras spēli, kas arī kļuva par viņa īpašo blūza rokrakstu.

1917.gadā Hudijs Ledbeters tika apsūdzēts slepkavībā un atzīts par vainīgu. Viņš nokļuva ieslodzījumā, kur turpināja nodarboties ar mūziku un ieguva arī savu iesauku – Lead Belly. Pāris gadus vēlāk 1924.gadā viņš, joprojām esot ieslodzījumā, Teksasas gubernatoram Patam Nefam dziedāja dziesmu, kurā lūdza apžēlošanu. Pēc gada viņš arī tika atbrīvots. Diemžēl nepagāja ne pieci gadi, kad Hudijs Ledbeters sadūra kādu cilvēku un tika apsūdzēts slepkavības mēģinājumā. Viņš nokļuva atkal cietumā, taču tā kā tas bija Lielās Depresijas laiks, tad budžeta ierobežojumu dēļ viņam tika ļauts vērsties ar atbrīvošanas iesniegumu daudz ātrāk nekā bija noteikts likumā. Arī šoreiz viņš veltīja gubernatoram dziesmu, lai nokļūtu brīvībā, kas viņam arī veiksmīgi izdevās.

Pēc ieslodzījuma gadiem Hudijs Ledbeters devās uz Ņujorku, kur uzsāka profesionāla mūziķa gaitas. Diemžēl jau drīz vien viņš atkal nonāca incidentā, kur tika sadurts kāds vīrs. Jau trešo reizi slavenais blūza mūziķis nonāca cietumā, tomēr šoreiz viņš tika atbrīvots jau pēc astoņiem mēnešiem.

Atkal nonākot brīvībā, Hudijs Ledbeters jeb Lead Belly piedalījās divos radio šovos. Pēc tam viņš sāka vadīt pats savu iknedēļas radio raidījumu. Šajā laikā viņš arī ierakstīja albumu “The Midnight Special And Other Prison Songs”. Dažus gadus vēlāk Hudijs Ledbeters pārcēlās uz Losandželosu, kur noslēdza savu pirmo nopietno ierakstu studijas līgumu ar Capitol Records. Šajā laikā kā profesionāls mūziķis viņš guva lielus panākumus. Diemžēl drīz vien tika atklāts, ka mūziķim ir nopietna slimība – amiotrofiskā laterālā skleroze, kas ir zināma arī kā Lū Gēringa slimība. Lai gan pēc diagnozes noteikšanas viņš vēl dažas reizes uzstājās, tomēr slimības dēļ viņam nācās izbeigt savas blūza mūziķa gaitas un 61 gada vecumā viņš no šī sklerozes paveida arī nomira.

Kaut gan savas dzīves laikā Hudijs Ledbeters jeb Lead Belly ir bijis noziedznieks, tomēr viņa ieguldījums blūza mūzikā ir bijis ļoti nozīmīgs. Populārākās viņa dziesmas ir “Goodnight, Irene”, “Rock Island Line”, “The Midnight Special” un “Cotton Fields”. Tāpat arī 1988. gadā viņa vārds tika ierakstīts Rokenrola Slavas zālē.