elmore james

Elmors Džeimss

Elmors Džeimss ir viena no blūza leģendām, kura dziesmas joprojām ir aktuālas un tām tiek veidotas koverversijas. Viņš bija nepārspējams amerikāņu blūza ģitārists, dziesmu autors, dziedātājs un grupu līderis. Tomēr visvairāk Elmors Džeimss tiek slavināts, pateicoties viņa unikālajai ģitāras spēlei. Tieši tādēļ viņu aizvien vēl dēvē par slaid-ģitāras karali.

Elmors Džeimss (sākotnēji Elmors Bruks) ir dzimis 1918. gada 27. janvārī Misisipi štata Ričlendā. Viņš ir dzimis ārlaulībā 15 gadus vecai meitenei, savai mātei Leolai Bruksai. Nav īsti zināms, kas ir viņa patiesais tēvs, taču tiek uzskatīts, ka Elmora Džeimsa bioloģiskais tēvs ir Džo Villijs “Frosts” Džeimss, kura uzvārdu vēlāk arī slavenais blūza izpildītājs ir pārņēmis. Tāpat arī šī versija ir visticamākā, jo vēlāk Džo pārcēlās dzīvot kopā ar Elmora māti Leolu, kaut arī viņa joprojām bija nepilngadīga.

Pirmā saskare ar mūziku un tieši ģitāru Elmoram Džeimsam bija 12 gadu vecumā, kad viņš patstāvīgi sāka spēlēt ģitārai līdzīgu instrumentu tikai ar vienu stīgu. Pēc tam Elmors Džeimss spēlēja dažādos vietējos pasākumos un dejās ar segvārdu Cleanhead vai arī izmantoja tēva nepilno vārdu – Džo Villijs Džeimss. Tomēr tajā laikā, kad viņš vēl nebija noslēdzis nevienu līgumu ar ierakstu kompāniju un sācis spēlēt plašāka apmēra publikai, Elmors Džeimss vēl nebija arī izkopis īpašo ģitāras spēles tehniku, kuras dēļ šis blūza mūziķis tiek slavināts joprojām. Vēlāk viņš apprecējās ar Minniju Meju, turklāt laulības tika slēgtas vairākkārt.

Sākoties Otrajam Pasaules karam, Elmors Džeimss tika iesaukts ASV armijā, kur pildīja stūrmaņa lomu; tāpat viņš piedalījās Guamas inkvizīcijā. Pēc tam, kad Elmors Džeimss pameta armiju, jo tika atklāts, ka viņam ir smaga sirds kaite, viņš pārcēlās atpakaļ uz Misisipi, kur sāka dzīvot kopā ar savu adoptēto brāli. Tajā laikā slavenais blūza mākslinieks arī izveidoja unikālo un slaveno slaid-ģitāras tehniku. Strādājot brāļa elektropreču veikalā, Elmors Džeimss tika apburts ar elektriskās ģitāras skaņu, taču, tā kā viņam patika izmēģināt ko jaunu, eksperimentu veidā Džeimss izveidoja šo populāro tehniku. Tikai pēc tam, izkopjot ģitāras prasmes, Elmors Džeimss kļuva blūza aprindās ļoti cienīts un pazīstams.

50.gados Elmors Džeimss noslēdza līgumu ar ierakstu studiju, kurā arī tika ierakstītas daļa no viņa populārākajām dziesmām. Mūziķis uzstājās kopā ar citiem blūza izpildītājiem, bieži vien arī kļūstot par priekšnesumu līderi un galveno izpildītāju. Tomēr drīz vien līgums tika lauzts un Elmors Džeimss savas dziesmas rakstīja pie dažādām kompānijām. Šajā laikā ierakstīja arī viņa slaveno “I Believe”. Vēlākajos gados tapa tādi hiti kā ”The Sky Is Crying”, “My Bleeding Heart”, “Stranger Blues”, “Look On Yonder Wall” un citi.

Tieši pašā slavas zenītā, kad bija ieplānotas dažādas tūres ne tikai pa Amerikas Savienotajām valstīm, bet arī Eiropā, 1963.gadā Elmors Džeimss nomira no sirdstriekas. Viņš tika apbedīts Ņūportas Baptistu kapsētā.

Elmors Džeimss ir sniedzis milzīgu ieguldījumu blūza attīstībā, turklāt ne tikai vienā no blūza veidiem, bet dažādos – sākot no klasiskā blūza, līdz pat blūzrokam un citiem paveidiem. Viņa īpašais ģitāras spēlēšanas stils ir ietekmējis daudzus pasaulslavenus mūziķus, piemēram, J.B. Huto, Houndogu Teiloru un citus. Īpaši viņš ietekmēja Džimiju Hendriksu, “The Rolloing Stones” ģitāristu Braienu Džonsu, kurš pat dažkārt sevi dēvēja par Elmo Levisu un pats gribēja būt slavenais Elmors Džeimss.