Džons Lī Hukers

Džons Lī Hukers

Džons Lī Hukers ir viens no labākajiem un leģendārākajiem blūza izpildītājiem. Tiek pats uzskatīts, ka mūziķis blūzu ne tikai izpilda un ne tikai dzied – viņš pats ir blūzs. Džons Lī Hukers mūža laikā ir izdevis vairāk kā 100 ierakstu, kuri augsti novērtēti gan ar blūza mūzikas apbalvojumiem, gan Grammy balvām. Muzikāli viņš ietekmējis daudzus slavenus mūziķus un grupas – arī “The Rolling Stones”.
Džons Lī Hukers ir dzimis 1917.gadā, taču ziņas par viņa dzimšanas gadu var būt arī apšaubāmas, jo pats blūza lielmeistars dzīves laikā dažkārt melojis par savu vecumu. Piemēram, ASV armijai viņš teicis, ka ir vecāks, lai kļūtu par zaldātu, jo sievietēm patīkot armijā dienējoši vīrieši. Viņš dzimis Klarklsdeilā, Misisipi štatā – saviem vecākiem bija 11 bērns. Līdz pat četru gadu vecumam, kad viņa vecāki izšķīrās, Džons Lī Hukers pazina tikai gospeļmūziku, jo tēvs bija mācītājs, līdz ar to arī bērni jau no agras bērnības apmeklēja baznīcu, kur skanēja garīgā mūzika. Tomēr pēc tam Džona Lī māte Minnija Remzija apprecējās ar Viljamu Mūru. Patēvs bija tieši tas cilvēks, kurš iepazīstināja Džonu Lī Hukeru ar blūzu. Viljams Mūrs bija blūza dziedātājs un izpildītājs, kurš uzstājās vietējos klubos un bāros. Arī mājās nepārtraukti skanēja labākie tā laika blūza ieraksti. Drīz vien, ietekmējoties no sava patēva, Džons Lī Hukers iemīlēja šo mūzikas stilu – viņš sāka apgūt ģitāras spēli, mācoties no sava labākā parauga. Tāpat arī patēvu apciemoja citi blūza izpildītāji, kas iedvesmoja turpināt apgūt ģitāru un pašu blūza mūziku.

14 gadu vecumā Džons Lī Hukers aizbēga no mājām, kur vairs nekad mūžā neatgriezās. Viņš uzturējās vietās, kur visapkārt skanēja blūzs. Otrā Pasaules kara laikā Džons Lī Hukers strādāja dažādus darbus, piemēram, auto servisos, taču vakaros un naktīs uzstājās dažādos mājas pasākumos. 1948.gadā tika izdots pirmais blūza lielmeistara ieraksts “Boogie Chillen”. Sākot ar šo laiku Džons Lī Hukers sarakstīja vairākas blūza dziesmas, kā arī visu laiku uzstājās dažādos Detroitas blūza klubos. Drīz vien gan mākslinieks saprata, ka ar akustisko ģitāru nav iespējams izpildīt tādu mūziku, kāda skan viņa sirdī un dvēselē, līdz ar to Džons Lī Hukers nopirka elektrisko ģitāru.

Turpmākajos gados Džons Lī Hukers ierakstīja gan singlus, gan pilnus albumus vairākās ierakstu studijās. Tomēr viņš nereti izmantoja arī dažādus pseidonīmus, piemēram, Džons Lī Bukers, Džons Lī Kukers, tāpat arī Džonijs Lī vai vienkārši Džons Lī. Mūziķis kļuva savas dzīves laikā ļoti slavens un leģendārs, tika pat uzņemtas filmas, kurās viņš pats arī piedalījās, piemēram, “The Blues Brothers” (1980). Šajā karjeras posmā viņš arī saņēma vairākas Grammy balvas gan par atsevišķām dziesmām, gan albumiem. Piemēram, “Don`t Look Back” un “The Best Of Friends”.

Džons Lī Hukers nomira 83 gadu vecumā 2001. gadā. Viņš tiek atzīts par 20.gadsimta vienu no spilgtākajiem un labākajiem blūza izpildītājiem, dziedātājiem un komponistiem. Muzikālais ieguldījums šajā mūzikas žanrā ir nenovērtējams, arī ietekme uz tālāko gan blūza, gan roka paaudzi ir neaizstājama.