jonijs vinters

Džonijs Vinters

Džonijs Vinters ir pēdējo desmitgažu viens no izcilākajiem mūziķiem, viņš bija galvenais amerikāņu blūza izpildītājs. Sava mūža laikā viņš guva milzīgu slavenu, pateicoties izcilajām ģitārspēles dotībām.

Džonijs Dovsons Vinters III ir nācis pasaulē 1944. gada 23. februārī un tiek uzskatīts, ka viņa mūziķa dotības ir iedzimts talants. Pirmais instruments, ko Džonijs Vinters spēlēja, vēl būdams pavisam mazs zēns, bija klarnete, taču drīz vien ģitāra ieņēma galveno lomu viņa dzīvē. Kopā ar savu jaunāko brāli Edgaru Džonijs jau no bērnības uzstājās, pat piedalījās dažos televīzijas šovos. Sasniedzot 15 gadu vecumu, slavenais blūza izpildītājs dibināja savu pirmo grupu “Johnny and the Jammers”, kurā taustiņus spēlēja viņa mazais brālis. Jau tajā laikā viņam ļoti patika lokālās blūza mūzikas skaņas, drīz vien viņš arī dzirdēja, kā spēlē B.B.Kings, kura radītais blūzs tajā laikā vēl jauno ģitāristu ļoti spēcīgi ietekmēja.

Drīz vien 1968.gadā Džonijs Vinters uzstājās jau nacionālā mērogā. Viņa neatkārtojamo skatuves šarmu radīja arī neierastais izskats – mūziķim bija gari, gaiši blondi, gandrīz vai balti mati un zilas acis. Šāds izskats viņam jau bija no dabas, jo tāpat kā brālim Edgaram, Džonijam bija albīnisma paveids. Taču tas netraucēja iekarot savu klausītāju un mūzikas cienītāju sirdis. Turpmākajos gados Džonijs uzstājās vairākos slavenos festivālos to starpā arī Vudstokas mūzikas festivālā. Tāpat kādu laiku mūziķis spēlēja kopā ar Dženisu Džoplinu.

70.gados Džonijs Vinters ierakstīja vairākus kvalitatīvus un ievērojamus blūzroka ierakstus, piemēram, “Still Alive And Well”, kā arī “Saints And Sinners”. Viņa dzīvās uzstāšanās pulcināja neiedomājamu skaitu klausītāju, kuri ieradās, lai redzētu slavenā Džonija Vintera neatkārtojamo ģitārspēles talantu. 1976.gadā mūziķis kopā ar brāli Edgaru ierakstīja dzīvo uzstāšanos, kas tika izlaista albumā ar nosaukumu “Together”.

Diemžēl Džonijs Vinters bija viens no tiem māksliniekiem, kurš aizrāvās ar narkotiku lietošanu. Tomēr tas netraucēja viņam radīt mūziku un uzstāties. 70.gadu beigās viņš arī strādāja kā producents dažiem no leģendārā blūza izpildītāja Mudija Vatersa albumiem. 1988.gadā viņš arī tika godināts un Džonija Vatera vārds tika ierakstīts Blūza dibinātāju slavas zālē.

Kaut gan viņš guva milzīgus panākumus, izpildot dažādas blūzroka dziesmas, tomēr 20.gadsimta 90.gados Džonijs Vinters atgriezās pie Teksasas blūza. Šajā žanrā tika ierakstīti vairāki albumi – “Let Me In”, kā arī “I`m Bluesman” un “Roots”, kuri tika nominēti Grammy balvai. 2014.gadā tika izdota arī dokumentālā filma “Johnny Winters: Down & Dirty”.

Džonijs Vinters bija viens no tiem mūziķiem, kurš zināja, ka par spīti visam, viņš uzstāsies un muzicēs līdz pat savam pēdējam elpas vilcienam. Un tā arī notika. 70 gadu vecumā Džonijs Vinters bija devies tūrē, līdz nomira savā viesnīcas numuriņā Šveicē.