dzimijs reeds

Blūza leģenda – Džimijs Rīds

Blūzā ir daudz leģendāru šī mūzikas stila izpildītāju, tomēr Džimijs Rīds noteikti ir viens no slavenākajiem un populārākajiem. Džimijs Rīds ir neatņemama blūza sastāvdaļa, no viņa mūzikas ir ietekmējušies daudzi vēlāka laika ne tikai blūza, bet arī citu mūzikas stilu izpildītāji. Viņa neatkārtojamais blūza rokraksts jūtams tādu slavenu mākslinieku dziesmās kā, piemēram, Elvisa Preslija, Ērika Kleptona, Bilija Gibsona, kā arī grupas “The Rolling Stones” skaņdarbos.

Džimijs Rīds (īstajā vārdā Matias Džeims Rīds)ir dzimis 1925.gada 9.septembrī Dunlejā, Misisipi štatā. Viņš ir viens no zināmākajiem amerikāņu blūza izpildītājiem un dziesmu autoriem. Lai gan galvenokārt viņš darbojās elektroniskajā blūza novirzienā, tomēr arī akustiskie skaņdarbi ir guvuši milzīgu popularitāti.

Džimijs Rīds ģitāras un ermoņiku spēli iemācījās no sava tuva drauga – Edija Teilora, ar kuru kopā arī tika izpildītas un sarakstītas vairākas dziesmas. Džimijs kopā ar Ediju spēlēja sākumā daudzos pagrīdes koncertos, vēlāk sākot uzstāties mazpazīstamos klubos un bāros, lēnām iekarojot aizvien lielākas skatuves un aizvien vairāk cilvēku sirdis. Tomēr blūza izpildītāja karjera un uzstāšanās drīz vien bija jāpārtrauc, jo, sākoties Otrajam Pasaules karam, Džimijs tika iesaukts ASV armijā. Tomēr jau 1945.gadā viņš atgriezās mājās un apprecēja savu draudzeni Mariju “Mama” Rīdu. Viņa sieva ne tikai atbalstīja sava vīra karjeru morāli, bet arī aktīvi iesaistījās, esot par bekvokāla izpildītāju daudzās dziesmās. Piemēram, “Baby What You Want Me To Do”, “Big Boss Man” un citās.

Laika gaitā Džimijs Rīds muzicēja kopā ar dažādiem mūziķiem, noslēdza līgumus ar ierakstu kompānijām. Tomēr produktīvai sadarbībai un ierakstiem traucēja mākslinieka aizraušanās ar alkoholu. Lai gan viens pēc otra tika ierakstīti vairāki blūza hiti, tomēr rakstīšanas process bija ilgstošs, jo nereti Džimijs Rīds bija tika piedzēries, ka sievai nācās ieraksta laikā teikt māksliniekam priekšā dziesmu vārdus. 1957.gadā Rīdam tika atklāta arī epilepsija, kas traucēja mūziķim kļūt tikpat slavenam un atpazīstamam savā laikā, kā citiem tā laika blūza izpildītājiem.
Veselības problēmu dēļ 1976.gadā neilgi pēc savas 51.dzimšanas dienas Džimijs Rīds nomira. Lai gan blūza mākslinieks savā laikā nekļuva tik slavens, kā citi līdzgaitnieki, tomēr pēc viņa nāves daudzi slaveni mūziķi ietekmējās. 1991.gadā Džimija Rīda vārds arī nonāca Rokenrola slavas zālē.

Savas dzīves laikā Džimijs Rīds izdeva 14 albumus – daļā no tiem viņš bija kā solo mākslinieks, piemēram, “Just Jimmy Reed”, taču dažos albumos viņš spēlēja kopā ar kādu citu no blūza izpildītājiem. Viņa dziesmas iekļautas arī divos albumos pēc viņa nāves – “I`m Going To Upside Your Head”, “I`m The Man Down There”.
Tradicionālajā blūza repertuārā ir iekļautas tādas Džimija Rīda sakomponētās un izpildītās dziesmas kā “Baby What You Want Me To Do”, “Honest I Do”, “Going To New York” un citas. Daudzi blūza izpildītāji gan pasaulē, gan Latvijā joprojām izpilda Džimija Rīda slavenākās dziesmas, tādējādi atzīstot, ka Džimijs Rīds patiešām ir viena no blūza leģendām, kura mūzika mūžam būs dzīva.