aklais lemons dzefersons

Aklais Lemons Džefersons

Aklais Lemons Džefersons ir viens no leģendārākajiem blūza dziesmu autoriem, dziedātājiem un ģitāristiem. Viņš ietekmējis daudzus vēlāka laika blūza un citu žanru izpildītājus, piemēram, pašu blūza karali B.B.Kingu, Bobu Dilanu un citus. Tāpat viņa dziesmu koverversijas ir iedziedājuši gan populārie “Bītli”, gan Karls Perkins un citi izpildītāji.

Blūza leģenda aklais Lemons Džefersons ir viens no senākajiem un labākajiem blūza mūzikas izpildītājiem 20.gadsimta sākumā. Viņš ietekmējis ne tikai citus blūza mūziķus, bet arī bijis viens no vadošajiem mūziķiem kantrī blūzā, kā arī vēl ir viens no Teksasas blūza dibinātājiem un līdz ar to tiek saukts par Teksasas blūza tēvu.

Aklais Lemons Džefersons ir dzimis 1893. gadā 24. septembrī Teksasas štata Koučmenā. Viņa vecāki ir bijuši pusgraudnieki un Džefersons bija viens no septiņiem bērniem. Par “aklo” viņš tiek saukts, jo kopš dzimšanas ir neredzīgs. Bet līdz ar vienas maņas trūkumu, attīstījās citas, kas ļāva viņam kļūt par vienu no visu laiku labākajiem blūza mūziķiem. Pirmās uzstāšanās bija jau pusaudža gados un drīz vien viņš iepazinās ar vēl vienu slavenu blūza izpildītāju – Hudiju Ledbeteru. Kādu laiku viņi sastrādājās, bet drīz vien kopdarbs tika pārtraukts. 20.gadsimta 20.gados aklais Lemons Džefersons apprecējās, par viņa sievu kļūstot Robertai Ransomai.

1925. gadā, nepārtraukti uzstājoties dažādos bāros un klubos, viņu dzirdēja kāds talantu meklētājs, kurš turpmāk ņēma aklo Lemonu Džefersonu savā paspārnē. Līdz ar šo atbalstu blūza leģenda sāka ierakstīt savas dziesmas. Ieraksti tika veikti “Paramount” studijā, kur ātri vien tika ierakstītas vairāk kā 90 dziesmas. Populārākās no tām, kuras joprojām tiek izpildītas un kļuvušas par neatņemamu blūza klasiku, ir “Black Snake Moan”, “See That My Grave Is Kept Clean”, “Matchbox Blues” un citas. Lai gan blūzs bija šī slavenā mūziķa sirdslieta, tomēr viņam patika arī citi mūzikas stili. Piemēram, viņš ierakstīja arī dažus gospeļmūzikas gabalus – “I Want To Be Like Jesus In My Heart”. Tiesa šos viņa ierakstus var atrast zem pseidonīma Dīkons L. J. Beits (Deacon L.J.Bates). Visu laiku līdz pat savai nāves dienai aklais Lemons Džefersons sniedza dažādas uzstāšanās un priekšnesumus gan savā dzimtajā Teksasas štatā, gan arī ārpus tā robežām citās dienvidu daļās.

Diemžēl slavenais blūza dziedātājs un dziesmu autors mira pāragri – 1929. gada 19.decembrī. Lai gan īsti viņa nāves iemesls nav zināms, tomēr tiek pieņemta versija, ka nāvi ir izraisījusi sirdstrieka – nav gan zināms, kas izraisījis pašu sirdstrieku. Viens no variantiem ir, ka sirdstriekas iemesls ir dezorientācija sniega vētrā, taču dažkārt tiek arī teikts, ka sirdstrieka ir sekas pēc suņa koduma. Tomēr pastāv arī kāda pavisam atšķirīga mūziķa nāves versija – viņa kafiju ir saindējis kāds skauģis.

Kaut gan aklā Lemona Džefersona mūža ilgums bija diezgan īss, tomēr viņa ieguldījums blūza mūzikā ir neatsverams un joprojām tiek slavināts. Viņš ietekmējis vairākus slavenus mūziķus, izdevis daudzus klasiskus blūza skaņdarbus, kas joprojām tiek iedziedāti. Izrādot godu mūziķa nepārspējamajam devumam blūza attīstībā, viņa vārdu 1980. gadā iekļāva Blūza dibinātāju slavas zālē.